Puskás Ferencnek tulajdonítják a címben szereplő mondtatot, igaz kijelentő módban... én sem annak valóságtartalmát, hanem inkább értelmét kérdőjelezem meg - és próbálom megtalálni az egész alapját.
Azt álmodtam, hogy kezembe akadt minap egy stratégiai vázlat, mely egy képzeletbeli vállalatcsoport jövőjét próbálta bemutatni. Hát, nem tudom mire is jó ez az egész? 3 év alatt 4-5% kumulált költségmegtakarítás úgy, hogy közben kb. ennek megfelelő összeget ad ki a cég nem termelésirányító vezetői bérköltségként. Szóval hát, nem tudom megítélni, hogy csak ennyi hatékonyságjavítási lehetőség van-e ebben a cégben... biztos csak a képzelet játszik velem.
Röpködnek a mostanság divatos menedzsment módszerek csupa mássalhangzóból álló angol rövidítései, amelyek olyasmi csodafegyvernek tűnnek, mint megjelenésekor a DDT volt. Valamiért azonban annak a használatát is beszüntették... A magyar utódok pedig szolgaian másolgatják ezeket a mintákat, mit sem törődve azzal, hogy tulajdonképpen maguktól is láthatnák: mindegyik csak közelít a valsóághoz, attól azonban elegendően messze van. Menedzserré vált mindenki, előjöttek újabb világjárványként a menedzserbetegségek, a titkárnők immár a hangzatos menedzserasszisztens foglalkozást űzik, az egyszerű melósok egyszerű működésű vezetői is plant managerek, akik riportolnak, projekteznek meg mítingelnek ahelyett, hogy dolgoznának...
És ettől, ezzel együtt merre tart a gazdaság? Hány új gyár is épült mostanában. Sorra nyílnak a marketing centerek, a szolgáltatások, kereskedelem virágzik, de mit is adunk el? Egy rakás keleti ócskaságot, bárhol és bármikot, bármit vásárolva. Szinte nincsen olyan márka, olyan termék, amelyben nincsen "sárga" összetevő. Minden a még éppen tolerálható minőségű (bárki elhiheti), csak esetleg csilivilibb a marketingje.
És akkor mire is jó a kis pénz, kis foci? Alkalmatlanul előad valamit a trendi manager, aztán a következő garnitúra már csak magasabb összegért hajlandó vezetni azt a céget, amelynek működése egy ideig bármiféle beavatkozás dacára sincsen veszélyben, hajtja azt annak lendülete. Tehát csinálhat bármit, kis javulást meg nem nehéz bárhol felmutatni. Ehhez társul, hogy káder nem vész el, csak átalakul; a bukott vezetők más cégeknél feltűnnek, hogy aztán esetleg az eredeti helyükre is visszataláljanak.
Rémálomvilág.